Eighty-Eight UGA Student-Athletes to Graduate Friday

By Kevin Kelley -
0
Georgia Bulldogs

Eighty-eight Georgia student-athletes will receive their undergraduate or graduate degrees Friday at the annual spring commencement exercises. The undergraduate ceremonies will be held in Sanford Stadium beginning at 7 p.m.

Among the 88 UGA student-athlete graduates are 17 members of the equestrian team, 13 women’s track and field athletes, 12 football players, eight members of the baseball team, six women’s swimmer & divers, five gymnasts, five men’s swim & dive team members, four men’s track & field team members, three soccer players, three softball players, three women’s tennis players, three volleyball players, two members of the men’s basketball team, and one student-athlete apiece from the men’s golf, women’s golf, men’s tennis and women’s basketball teams.

Baseball: Patrick Boling, Political Science, Winder; Matt Cerione, Housing, Alpharetta; Dylan Cole, Marketing, Moore, South Carolina; Chase Davidson, Consumer Economics, Alpharetta; Grant Earls, Finance, Lawrenceville; Bryce Massanari, Housing, Las Vegas; Dean Weaver, Consumer Economics, Douglasville; Conor Welton, History, Atlanta.

Men’s Basketball: Marcus Thornton, Real Estate, Atlanta; Donte Williams, Housing, Ellenwood.

Women’s Basketball: Khaalidah Miller, Human Development and Family Science, Atlanta.

Equestrian: Nicki Alexander, Environmental Economics and Management, Atlanta; Louise Ashley, Biochemical Engineering, Newtown, Pennsylvania; Jaclyn Beckley, Agribusiness, Cumming; Honey Beth Campbell, International Affairs, Gainesville; Morgan Collins, Poultry Science, Perry; Olivia Dorey, Finance, Sudbury, Massachucetts; Faith Fiorenzano, Marketing, Jamestown, Rhode Island; Caitlyn Francis, Political Science, Oak Bluffs, Massachucetts; Julia Hemingway, Public Relations, Alpharetta; Jacklyn Hoyt, Anthropology, Manlius, New York; Isabel Jolicoeur, Wellington, Florida; Selby Merritt, Public Relations, Atlanta; Anna Sasser, Family Financial Planning, Jonesboro; Lauren Shamon, Animal Science, Fort Lauderdale; Kate Skoglund, Biology and Psychology, Tualatin, Oregon; Morgan Stamey, Health and Physical Education, McDonough; Alyssa Thompson, Applied Biotechnology, Cumming.

Football: Brandon Burrows, Communication Studies, Marietta; Marc Deas, Communication Studies, Kissimmee, Florida; Ty Frix, Business Administration, Calhoun; Kenarious Gates, Risk Management and Insurance, Grantville; Wright Gazaway, Digital and Broadcast Journalism, Buford; T.J. Stripling, Housing, Decatur; Mike Thornton, Communication Studies, Stone Mountain; Kosta Vavlas, Biological Science, Tarpon Springs, Florida; Seth Watts, English, Sandersville; Parker Welch, Communication Studies, Jesup; Shawn Williams, Housing, Damascus; Hugh Williams, Advertising, Atlanta.

Men’s Golf: Keith Mitchell, Real Estate,

Women’s Golf: Amelia Hill, Psychology, St. Simons Island.

Gymnastics: Kati Breazeal, Sport Management, Allen, Texas; Noel Couch, International Affairs and Journalism, Towaco, New Jersey; Cat Hires, Communication Studies, Tampa, Florida; Christa Tanella, Human Development and Family Science, Lucas, Texas; Shayla Worley, Business Administration, Orlando, Florida.

Soccer: Madeline Barker, Communication Studies, Atlanta; Meghan Gibbons, Marketing, The Woodlands, Texas; Chika Ibiam, Biology, Afikpo, Nigeria.

Softball: Niaja Griffin, Recreation and Leisure Studies, Orlando, Florida; Tiesha Reed, Marketing, Elberton; Tess Sito, Communication Studies, Elyria, Ohio.

Men’s Swimming & Diving: Will Freeman, Classical Culture, Atlanta; Andrew Gemmell, Economics, Wilmington, Delaware; Martin Grodzki, Psychology, Berlin, Germany; Brett Roberson, Accounting, Ringgold; Conor Sweeney, Risk Management and Insurance, Snellville.

Women’s Swimming & Diving: Abbie Fish, Kinesiology, Louisville, Kentucky; Maddie Locus, Mathematics, Sugarland, Texas; Ansley Long, Geography, Kennesaw; Melanie Margalis, Fashion Merchandising, Clearwater, Florida; Megan Romano, Sociology, St. Petersburg, Florida; Allison Schmitt, Psychology, Canton, Michigan.

Men’s Tennis: Will Oliver, Real Estate, San Antonio, Texas.

Women’s Tennis: Kate Fuller, Suwanee, Marketing; Lilly Kimbell, Human Development and Family Science, New Braunfels, Texas; Maho Kowase, International Business, Kashiwa, Chiba, Japan.

Men’s Track & Field: Jared Dunn, Public Relations, Johns Creek; Ethan Kasson, International Affairs, Lilburn; Danny Neff, Social Studies Education, Vandalia, Ohio; Petr Novotny, Management, Olomouc, Czech Republic.

Women’s Track & Field: Maria Augutis, Geography, Gothenburg, Sweden; Leslie Boozer, Genetics and Biology, Birmingham, Alabama; Emily Brewer, Middle School Education, Snellville; Stella Christoforou, Human Development and Family Science, Limassol, Cyprus, Greece; Nicole DiMercurio, Communication Studies, Suwanee; Rachel Donovan, Finance, Bogart; Gabby Fulton, Criminal Justice, Huntingdon, England; Kathleen LaPorte, Sociology, Atlanta; Sydney Marshall, Communication Studies, Alpharetta; Lucie Ondraschkova, International Business and Finance, Opava, Czech Republic; Shelby Robison, Health Promotion, Lansdale, Pennsylvania; Joy Rolfe, History and African American Studies, Detroit; Elizabeth Tepe, Biology, Parker, Colorado.

Volleyball: Elena Perri, Advertising, Richland, Michigan; Allison Summers, Communication Studies, Stevenson Ranch, California.

Courtesy of UGA Sports Communications

No Comments

Leave a Reply