UGA Football

Seventy-Four UGA Student-Athletes to Graduate Friday

Georgia Bulldogs

Seventy-four University of Georgia student-athletes will receive their undergraduate or graduate degrees Friday at the annual spring commencement exercises. The undergraduate ceremonies will be held in Sanford Stadium beginning at 7 p.m.

Among the 74 UGA student-athlete graduates are 14 members of the football team, nine women’s track and field athletes, eight members of the equestrian team, seven men’s track and field athletes, six volleyball players, four members of the men’s golf team, four members of the gymnastics team, four baseball players, four men’s basketball team members, four members of the men’s tennis team, three women’s swim & and dive athletes, two soccer players, two members of the women’s basketball team, two women’s tennis players, and one softball player.

Baseball: Zachary Freeman, Communication Studies, Lake Park; Taylor Hicks, Sport Management, Statham; Brandon Stephens, Communication Studies, Marietta; Zachary Waters, Agribusiness, Woodstock.

Men’s Basketball: Nemanja Djurisic, International Affairs, Podgorica, Montenegro; Taylor Echols, Ecology, McDonough; Cameron Forte, Sociology, Tempe, Ariz.; Dusan Langura, International Affairs, Romont, Switzerland.

Women’s Basketball: Krista Donald, Sociology, Lake, Miss.; Erika Ford, Human Development & Family Science, Alpharetta.

Equestrian: Kylee Arbuckle, Accounting, Torrance, Calif.; Madison Berger, Animal & Dairy Science, Fort Lauderdale, Fla.; Caroline Blackshear, Sociology, St. Simons Island; Taylor Leigh Davis, Anthropology, Newborn; Morgan Justiss, Marketing, Alpharetta; Megan Southam, Exercise & Sport Science, Langley, B.C.; Paige Stawicki, Psychology & Biology, Argyle, Texas; Lauren Tieche, Risk Management & Insurance, Ocala, Fla.

Football: Sterling Bailey, History, Gainesville; Faton Bauta, Sport Management, West Palm Beach, Fla; Michael Gilliard, Communication Studies, Valdosta; Jesse Jones, International Affairs, Alto; Jackson Loonam, Management, Lexington, S.C.; Kareem Marshall, Human Development & Family Science, Grover, N.C.; Leonard Pope, Housing, Americus; Lucas Redd, Health and Physical Education, Jefferson; James Rome, History, Valdosta; Garrison Smith, History, Atlanta; Nate Theus, Human Development & Family Science, Jacksonville, Fla.; Xzavier Ward, Communication Studies, Moultrie; Danny Ware, Housing, Rockmart; Justin Wesley, History, Camilla.

Men’s Golf: Arthur DeMoss, Communication Studies, Duluth; Nicholas Reach, MIST, Moscow, Pa.; Josef Straka, Management, Valdosta; Samuel Straka, International Affairs, Valdosta.

Gymnastics: Chelsea Davis, Exercise & Sport Science/Psychology, Austin, Texas; Kaylan Earls, Communication Studies, Chicago, Ill.; Demetria Hunte, Psychology, Alpharetta; Sarah Persinger, Consumer Journalism, Mount Holly, N.C.

Soccer: Jillian Maloney, International Affairs/Political Science, Alpharetta; Carli Shultis, Sociology, McDonough.

Softball: Anna Swafford, Psychology, Dallas.

Women’s Swimming & Diving: Olivia Boggs, Accounting, Smyrna; Lauren Harrington, Digital Broadcast/Political Science, Memphis, Tenn.; Laura Ryan, Psychology, Elk River, Minn.

Men’s Tennis: Garrett Brasseaux, Finance & Real Estate, Mandeville, La.; Eric Diaz, Communication Studies, Athens; Nathan Pasha, Communication Studies, Atlanta; Hernus Pieters, Finance/Risk Management & Insurance, Pretoria, South Africa.

Women’s Tennis: Lauren Herring, Psychology & Sociology, Greenville, N.C.; Alina Jerjomina, International Business & Finance, Fort Lauderdale, Fla.

Men’s Track & Field: Lucas Baker, Marketing/Management, McDonough; Caleb Ebbets, Exercise & Sport Science, Leesburg; Charles Grethen, Finance, Tuntange, Luxembourg; Brendan Hoban, Turfgrass Management, Duluth; Brandon Lord, Applied Biotechnology, Chattanooga, Tenn.; Burke McCarty, Exercise & Sport Science, Dunwoody; Caleb Whitener, Political Science, Dallas.

Women’s Track & Field: Anna Bowles, Psychology, Martinez; Ann Centner, Consumer Foods, Watkinsville; Carly Hamilton, Marketing, Springboro, Ohio; Hilenn James, Housing & Consumer Economics, Trinidad and Tobago; Marrion Kalafut, Exercise & Sport Science, Acworth; Bret McDaniel, Economics, Atlanta; Nkenna Njoku, Human Development, Rex; Sarah Perry, Biology, Lawrenceville; Elizabeth Tepe, Biology, Parker, Co.

Volleyball: Jasmine Eatmon, Human Development & Family Science, Rancho Cucamonga, Calif.; Kaylee Kehoe, Sport Management, Fayetteville; Inutiraha Le’Au, Social Work, Duarte, Calif.; Brittany Northcutt, MS – Sport Management, Greensboro, N.C.; Elena Perri, Grad School, Richland, Mich.; Gabriela Smiley, Biology, Alpharetta.

Click to comment

Leave a Reply

To Top