UGA Football

73 UGA student-athletes to receive degrees Friday

Georgia Bulldogs

Seventy-three University of Georgia student-athletes will receive their undergraduate or graduate degrees Friday at the annual spring commencement exercises. The undergraduate ceremonies will be held in Sanford Stadium beginning at 7 p.m.

Among the 73 UGA student-athlete graduates are 11 members of the equestrian team, 10 members of the football team, seven men’s track and field athletes, seven women’s track and field athletes, six members of the baseball team, five members of the soccer team, five members of the women’s basketball team, four members of the gymnastics team, four members of the men’s
basketball team, three members of the men’s swimming and diving team, three members of the women’s golf team, three members of the women’s swimming and diving team, two members of the men’s tennis team, one softball player, one volleyball player and one women’s tennis player.

Baseball: Mitchell Boggs, Consumer Economics, Dalton; Heath Holder, Agribusiness, Loganville; Trevor Kieboom, Management, Marietta; Mike Mancuso, Communication Studies, Brecksville, Ohio; Cody McCance, Sociology, Loganville; Austin Wallace, Management, Kathleen.

Men’s Basketball: Kenny Gaines, Housing, Atlanta; Houston Kessler, Economics, Newnan; Charles Mann, Housing, Alpharetta; Rashad Wright, Sport Studies, Stateseboro.

Women’s Basketball: Shacobia Barbee, Science, Murfreesboro, Tenn.; Marjorie Butler, Biology, Knoxville, Tenn.; Terryuana Godwin, Psychology, Hogansville; Tiaria Griffin, Science, Monticello, Miss.; Merritt Hempe, Marketing, Fredericksburg, Va.

Equestrian: Morgan Beavers, Public Relations, Gainesville; Sydney Crenshaw, Sport Management, Woodstock; Jessica Dencker, Animal Science, Newburgh, N.Y.; Emily DuPont, Biology, Wilmington, Del.; Kendall Fately, Advertising, Basking Ridge, N.J.; Olivia Gaude, Art, Conyers; Leylan Gleeson, Finance, Moreland Hills, Ohio; Heather Ham, Finance, McDonough; Rachel Kolb, Finance, Lebanon, Ohio; Laura Malone, International Affairs, Mendota Heights, Minn.; Sarah Novak, Psychology, McDonough.

Football: Orson Charles, Housing, Tampa, Fla.; Vance Cuff, Housing, Moultrie; John Huff, Watkinsville; Colter Creswell, Biochemical Engineering, Varnell; Watts Dantzler, Health and Physical Education, Dalton; James DeLoach, Sociology, Millen; Devin Gillespie, Criminal Justice, Grayson; Clayton Johnson, Middle School Education, Calhoun; Marshall Morgan, Finance, Ft. Lauderdale, Fla.; Kenneth Towns, Management, Albany.

Gymnastics: Mary Beth Box, Marketing, Calhoun; Cat Hires, Masters in Kinesiology, Tampa, Fla.; Brandie Jay, Risk Management and Insurance, Fort Collins, Co.; Anysia Unick, Microbiology/Biocellular Bio, Calgary, Alberta.

Women’s Golf: Sylvie Brick, Statistics, Frankfort, Ill.; Manuela Carbajo Re, Mass Media Arts, Necochea, Argentina; Isabel Silva Zamora, Santiago de Compostela, Spain.

Soccer: Mackin D’Amico, Exercise & Sport Science, Cumming; Andie Fontanetta, Communication Studies, Neshanic Station, N.J.; Bella Hartley, Sociology, Wheat Ridge, Colo.; Liliana Rios, Biology, Duluth; Emma Sonnett, Animal Science, Marietta.

Softball: Niaja Griffin, Masters in Kinesiology, Orlando, Fla.

Men’s Swimming & Diving: Alex Cohen, Communication Studies, Woodstock; Nic Fink, Agricultural Engineering, Morristown, N.J.; Aidan Sweeney, Snellville.

Women’s Swimming & Diving: Olivia Boggs, Accounting, Smyrna; Anna Neumeister, Accounting, Marietta; Courtney Peters, Early Childhood Education, Acworth.

Men’s Tennis: Austin Smith, Consumer Economics, Cumming; Ben Wagland, Finance, Sydney, Australia.

Women’s Tennis: Lilly Kimbell, Masters in Kinesiology, New Braunfels, Texas.

Men’s Track & Field: Michael Giuliano, Marketing, Alexandria, Va.; Christian Harrison, Management, Glenarden, Md.; Garrett Scantling, Financial Planning, Jacksonville, Fla.; Zachary Sims, Digital and Broadcast Journalism, McDonough; Kisean Smith, Accounting, Snellville; Steven Spevacek, Forestry, Lawrenceville; Nick Vena, Health and Physical Education, Whippany, N.J.

Women’s Track & Field: Jenna Wargo, Environmental Plan and Design, Lewisburg, Pa.; Quintunya Chapman, Health Promotion, Hinesville; Lauren Kelly, Health Promotion, Suwanee; Brooke Koblitz, Math Education, Alpharetta; Torrenzia Lyles, Sociology, Columbus; Jasmine Norton, Sociology, Athens; Elizabeth Tepe, Interdisciplinary Studies, Parker, Co.

Volleyball: Lauren Teknipp, Advertising, McDonough.

Click to comment

Leave a Reply

To Top