UGA Football

Forty-Eight Georgia Student-Athletes Named to the 2015-16 First-Year SEC Academic Honor Roll

Georgia Bulldogs

Forty-eight University of Georgia student-athletes have been named to the 2015-16 First-Year Southeastern Conference Academic Honor Roll announced today by SEC Commissioner Greg Sankey.

The First-Year Academic Honor Roll is based on grades from the 2015-16 academic calendar. To be eligible for nomination the student-athlete must be on scholarship or a letter winner, completed a minimum of 24 semester hours and have a cumulative grade point average of 3.0 or higher.

The following UGA student-athletes were named to the 2015-16 SEC Academic Honor Roll:

Baseball: Addison Albright (Marketing, Cumming, Ga.); Michael Curry (Political Science, Gainesville, Ga.); Adam Goodman (Marketing, Fayetteville, Ga.); Patrick Sullivan (Unspecified, Sandy Springs, Ga.); L.J. Talley (Sport Management, Folkston, Ga.)

Men’s Basketball: Connor O’Neill (Business, Roswell, Ga.)

Equestrian: Madison Anger (Poultry Science, Clydehill, Wash.); Chaney Getchell (Accounting, Rancho Santa Margarita, Calif.); Grace Howard (Business, Concord, N.C.); Emma Mandarino (Finance, Bedminster, N.J.); Alexandra Maracic (Consumer Economics, Syosset, N.Y.); Madison Newman (Risk Management & Insurance, Wellington, Fla.); Lia Screnci (Management, Boca Raton, Fla.); Catherine Sullivan (Journalism, Locust Valley, N.Y.); Danielle Walawender (Animal & Dairy Science, Seaville, N.J.)

Football: Michael Chigbu (Finance, New Orleans, La.); Sage Hardin (Economics, Atlanta, Ga.); Roquan Smith (Economics, Montezuma, Ga.)

Men’s Golf: David Mackey (Business, Bogart, Ga.)

Women’s Golf: Jillian Hollis (Journalism, Rocky River, Ohio); Rinko Mitsunaga (Journalism, Roswell, Ga.)

Gymnastics: Gracie Cherrey (Finance, Woodbury, Minn.); Sydney Snead (Unspecified, Raleigh N.C.)

Soccer: Clara Gastaldi (Marketing, Suwanee, Ga.)

Softball: Kylie Bass (Sport Management, Gray, Ga.); Lacey Sumerlin (Early Childhood Education, Mobile, Ala.)

Men’s Swimming and Diving: Blake Atmore (International Business, Alpharetta, Ga.); Alex Bemiller (Marketing, Atlanta, Ga.); Aiden Burns (Biological Chemistry, Saratoga, Calif.); James Guest (Finance, Baie-d’Urfe, Montreal)

Women’s Swimming and Diving: Caitlin Casazza (Sport Management, High Point, N.C.); Allison Greene (Sport Management, Tallahassee, Fla.); Ashley Mallon (International Affairs, Suwanee, Ga.)

Men’s Tennis: Walker Duncan (Management, Atlanta, Ga.); Emil Reinberg (Business, Atlanta, Ga.)

Men’s Track and Field: Jeramey Hampton (Finance, Suwanee, Ga.); Stephen Martinez (Psychology, Doraville, Ga.); Johnathan Raines (Business, Macon, Ga.)

Women’s Track and Field: Kingsley Green (Early Childhood Education, Woodstock, Ga.); Ruth Powell (Marketing, Newnan, Ga.); Kayla Smith (Spanish, Indianapolis, Ind.); Mary Terry (Heath & Physical Education, Norcross, Ga.)

Volleyball: Majesti Bass (Digital & Broadcast Journalism, Conyers, Ga.); Sydney Giliam (Journalism, Hendersonville, N.C.); Anna Karstens (Human Development & Family Science, Hattiesburg, Miss.); Sarah Lagler- Clark (Biological Science, Mississauga, Ontario); Breann Laney (Management Information Systems, McDonough, Ga.); Caroline Ostman (Business, Acworth, Ga.)

Click to comment

Leave a Reply

To Top